Jak wygląda przybyszka amerykańska?
Przybyszka amerykańska (Periplaneta americana), inaczej zwana karaluchem lub karaczanem amerykańskim osiąga dość duże rozmiary w porównaniu do innych znanych nam owadów. Osiąga długość od 3 do 5 cm. Jej barwa jest brązowo-czerwona, posiada długie czułki i skrzydła umożliwiające latanie.
Rozmnażanie
Karaluchy amerykańskie rozmnażają się szybciej w wysokich temperaturach. Larwy mogą się rozwinąć dopiero, gdy przekroczy ona 22 stopnie. Samica składa jaja do kokonu, który nosi na swoim odwłoku. W ciągu swojego życia może ich wyprodukować aż 50! Po 1 do 6 dni przybyszka zrzuca kokon i przykleja go w bezpiecznym miejscu, a następnie maskuje go w kurzu, czy przykrywa resztkami jedzenia. Kokony są podłużne, mają jasną barwę, a ich wielkość to 9 mm. Jeden może zawierać od 14 do 26 jaj. W optymalnych warunkach, czyli temperaturze ok. 30 stopni i dużej dostępności pożywienia, rozwój trwa średnio 194 dni. Z uwagi na mniej korzystne środowisko, czas ten może się wydłużyć. Owady te mogą dożyć 440 dni.
Skąd się biorą w naszych domach i gdzie można je spotkać?
Tak jak większość szkodników, przybyszka amerykańska pojawia się w naszych domach w poszukiwaniu pożywienia i ciepłego, wilgotnego miejsca do rozrodu. Na terenie Polski występuje dość rzadko, jednak karaczany stały się zwierzęciem hodowlanym. Przez swoją egzotyczność i duże rozmiary wzbudzają zainteresowanie. Są też przeznaczane na pokarm dla innych zwierząt lub wykorzystywane w laboratoriach do eksperymentów. Ze względu na szybkość tych owadów ucieczki z hodowli zdarzają się dość często. Jest to główna droga przedostawania się przybyszki amerykańskiej do środowiska. Larwy mogą również zostać nieopatrznie przewiezione w dostawie portowej lub przyniesione wraz z zakupami np. z piekarni.
Zagrożenia
Przybyszka amerykańska sama w sobie nie jest niebezpieczna. Należy jednak pamiętać o sposobie funkcjonowania tych owadów. Ze względu na to, że żerują na resztkach jedzenia, śmieciach i w innych zanieczyszczonych miejscach, mogą przenosić szkodliwe drobnoustroje. Wirusy i bakterie są w stanie spowodować choroby u ludzi i zniszczyć nasze zapasy.
Profilaktyka
W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, żeby warunki w naszych domach nie sprzyjały przybyszce amerykańskiej. Przede wszystkim należy przechowywać jedzenie w zamkniętych pojemnikach i regularnie wyrzucać zepsute i przeterminowane produkty. Warto skontrolować również szczelność naszego budynku, aby uniemożliwić owadom przedostanie się np. za pomocą rur.
Masz problem z przybyszką amerykańską lub innymi karaczanami? Zamów profesjonalną dezynsekcję tutaj.
Comentários