top of page

Pluskwa domowa w pigułce

Zaktualizowano: 17 lis 2022



Jak wygląda pluskwa domowa?


Pluskwa domowa (łac. Cimex lectularius) zwana także pluskwą łóżkową, to niewielki, bezskrzydły owad z rodziny pluskwowatych. Kształtem przypomina płaską, owalną pestkę o czerwono-brunatnej barwie a jej dojrzała postać mierzy zaledwie 4-6 mm.


Jak-wygląda-pluskwa-domowa?

Pluskwy najczęściej gnieżdżą się w meblach tapicerowanych, ramach i materacach łóżkowych. Można je też znaleźć w listwach przypodłogowych, pod tapetami lub drewnianą boazerią, pod ramami obrazów, w gniazdkach elektrycznych i szczelinach mebli, pod dywanami, w zasłonach i żaluzjach. Żerują w nocy, a dzień spędzają w ukryciu, dlatego często dopiero ślady po ukąszeniach (które nie występują u każdego) uświadamiają o występowaniu problemu . Dodatkowym utrudnieniem jest niemal przezroczysta barwa osobników, które przez dłuższy czas się nie odżywiały. Po pobraniu krwi od swojego żywiciela ich odwłok pęcznieje i staje się purpurowy. Owady te potrafią przeżyć bez żywiciela nawet kilka miesięcy, a samica jest w stanie złożyć nawet do 500 jaj w ciągu życia.


Skąd pluskwy wzięły się w moim mieszkaniu?


Powszechnym mitem jest powiązanie obecności pluskiew domowych w mieszkaniu z niedostateczną dbałością o czystość. Insekty te mogą kolonizować nawet najbardziej sterylne przestrzenie i nie ma z nimi nic wspólnego nieporządek. Pluskwy najczęściej zostają przyniesione na ubraniach przez niczego nieświadomych domowników.




Gdzie najczęściej “łapiemy” pluskwy? Zwykle są to środki transportu publicznego, hostele i schroniska, hotele (nawet te luksusowe), kina, teatry, muzea, a także budynki biurowe i szpitale. Często też gnieżdżą się w używanych meblach, dlatego należy zachować ostrożność przy ich zakupie.

Nocny tryb życia oraz niewielkie rozmiary pluskwy domowej sprawiają, że są one trudne do zlokalizowania. O ich obecności możemy dowiedzieć się dzięki następującym oznakom ich bytowania :

  • charakterystyczny, mdły zapach podobny do zapachu zgniłych malin lub kolendry,

  • mikroskopijne wylinki,

  • wylęgnięte lub nie wylęgnięte jaja,

  • martwe pluskwy,

  • niewielkie plamy krwi w okolicy ramy łóżka, materaca oraz innych potencjalnych miejsc ich gniazd,

  • ukąszenia na powierzchni skóry.


Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?


Ukąszenia pluskiew najczęściej można zauważyć po przebudzeniu, ze względu na ich nocny tryb żerowania. Ich ślady mają postać czerwonych, niebolesnych plamek, najczęściej biegnących w linii lub tworzących trójkąt. Z czasem zmiany skórne mogą wywoływać świąd i przybierać formę niewielkich grudek i bąbli. Ugryzienia pluskwy łatwo pomylić z ukąszeniem komara lub objawami alergii skórnej. Powstałych zmian nie należy drapać, gdyż może to grozić zakażeniem bakteryjnym.


Jak-wygląda-ślad-po-ukąszeniu-przez-pluskwę-łóżkową?

Czy ugryzienie pluskwy jest groźne dla zdrowia?

Ukąszenia pluskiew domowych nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, choć ze względu na to,że są to insekty żywiące się krwią, istnieje teoretyczna szansa na przenoszenie pewnych patogenów. Ponadto liczne ugryzienia mogą powodować występowanie pokrzywki, podwyższenie temperatury ciała i osłabienie. Powtarzające się ugryzienia prowadzić mogą do zaburzeń snu, a nawet problemów psychicznych związanych z przeświadczeniem, że pasożyty stale przebywają na powierzchni skóry.


Ślady-ugryzień-pluskwy-domowej

Jak pozbyć się pluskwy domowej?


Jednym z powszechnie stosowanych domowych sposobów na pozbycie się pluskiew jest użycie odpowiednich środków owadobójczych dostępnych w formie aerozolu. Niestety najczęściej w ten sposób sprawiamy, że insekty z czasem zaczynają uodparniać się na środki chemiczne i z każdym nowym wylęgiem trudniej jest się ich pozbyć.


Profesjonalna-dezynsekcja-zwalczanie-pluskwy-domowej-zamglawianie-ulv

W skutecznym zwalczaniu pluskiew pomóc może wypranie wszelkich materiałów i tekstyliów, w których mogły gnieździć się owady (minimum 60 st. C) a następnie zamówienie profesjonalnej firmy świadczącej usługi dezynsekcji, takiej jak Chmury Ozonu. Specjaliści dobiorą odpowiednią metodę na zwalczenie pluskiew. Do najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych należy zamgławianie ULV. Korzystając z profesjonalnej firmy mamy także pewność, że środki chemiczne będą certyfikowane i dedykowane do stosowania w przestrzeni mieszkalnej.











Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Meszki

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page