top of page

Mole spożywcze

Zaktualizowano: 27 gru 2022


Jak wygląda mól spożywczy?


Mklik mączny i omacnica spichrzanka są potocznie nazywane molami spożywczymi. Poza tymi najbardziej popularnymi występuje około 10 tysięcy innych gatunków, które tak nazywamy! Owady wyglądem przypominają małe ćmy. Ich barwa jest brązowo-szara, mają podłużny kształt i około 1 centymetr długości. Posiadają skrzydła, których rozpiętość może sięgać 1,5 centymetra.


dezynsekcja-zwalczanie-moli-spozywczych


Rozmnażanie


Mole zwykle są aktywne nocą. Po kopulacji samica składa od 40 do nawet 400 jaj - głównie w miejscach gdzie przechowujemy suchy pokarm taki jak mąka, cukier czy płatki śniadaniowe. Jaja ułożone są pojedynczo, rzędami lub w grupach. Są one okrągłe, w jasnym - białym lub kremowym kolorze, a ich średnica to około 0,5 mm. Po 8 dniach wylęgają się larwy - podłużne gąsienice o długości 0,5 centymetra. Młode mklika mącznego mają kolor brązowy, natomiast larwy omacnicy spichrzanki są białe i mają brązowe głowy, przez co łatwiej je dostrzec.


zwalczanie-moli-jedzeniowych-spozywczych

Okres larwalny obejmuje 5 stadiów i w zależności od warunków trwa od 13 do 288 dni. W optymalnych warunkach okres żerowania gąsienic trwa 3 tygodnie. W niesprzyjających warunkach mogą zapaść w diapauzę i przeczekać do momentu aż środowisko będzie bardziej komfortowe. Przepoczwarzenie następuje w trudno dostępnych miejscach (szpary, zgięcia opakowań). Czas przemiany w dorosłego osobnika trwa 11–13 dni.



Skąd się biorą w naszych domach i gdzie można je spotkać?


Jedną z dróg do przedostania się moli do naszych domów są otwarte okna, zwłaszcza latem. Jeśli zalęgną się u jednego z naszych sąsiadów, istnieje szansa, że pojawią się również u nas. Kiedy tylko zauważymy mole spożywcze latające po naszym domu, należy jak najszybciej je usunąć. Dorosłe osobniki szukają dostępu do produktów spożywczych, kiedy je najdą mogą wyrządzić więcej szkód. Jednak najczęściej przynosimy te pasożyty do domu razem z zakupami. Produkty zawierające jaja lub larwy możemy nieopatrznie kupić w sklepie. Owady niekiedy trafiają do żywności na wczesnych etapach przygotowania do sprzedaży, jeszcze zanim znajdą się na półkach sklepowych. Obecność moli spożywczych w produktach może wynikać m.in. z niedopatrzenia ze strony pracowników fabryk czy sortowni.


larwy-moli-spozywczych

O obecności moli spożywczych świadczy dostrzegalna gołym okiem cienka pajęczyna wewnątrz produktów sypkich. Posklejane grudki kaszy, ryżu czy mąki są pożywieniem dla larw moli. Owady gnieżdżą się w trudno dostępnych miejscach - w szufladach, szczególnie w ich tylnych częściach lub za szafkami. Mają tam warunki, by się przepoczwarzać. Są stosunkowo odporne na niskie temperatury.



Czy stanowią jakieś zagrożenia?


Mole spożywcze w większości przypadków nie powodują groźniejszych chorób ani innych przykrych dolegliwości. Natomiast na larwach oraz dorosłych osobnikach mogą występować grzyby pleśniowe i drobnoustroje. Po spożyciu zakażonego pokarmu, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością, jest szansa na wystąpienie infekcji. Jednak samo zjedzenie mola spożywczego, jego larwy lub jaj, nie jest groźne dla życia i zdrowia.


jak-wyglada-larwa-mola

Fakt, że sam owad nie jest niebezpieczny nie znaczy, że jest nieszkodliwy. Poprzez wytwarzanie specjalnej wydzieliny, mole zlepiają produkty sypkie w grudki. Poza tym pozostawiają w naszym pożywieniu swoje odchody i inne resztki pozostałe po wykluwaniu się larw. Zanieczyszczona żywność nie nadaje się już do spożycia. Mole spożywcze nie są w stanie zjeść zbyt wiele pożywienia, ale są w stanie zanieczyścić je w dużych ilościach. Całe opakowania zainfekowanych produktów trzeba wyrzucić, co może prowadzić do strat pieniężnych. Oprócz tego, owady te są zdolne do zadomowienia się naszych mieszkaniach na długi czas, jeśli nie zareagujemy z odpowiednim wyprzedzeniem.


Masz problem z molami? Zleć zwalczanie moli spożywczych profesjonalistom!


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page