top of page

Komary - podstawowe informacje



Komary występują prawie na całym świecie. Wyróżniamy ponad 40 rodzajów i ok. 3,5 tysiąca gatunków insektów z rodziny komarowatych (w Polsce występuje w przybliżeniu 50 gatunków, a najczęściej spotykane to komar brzęczący i widliszek). Uaktywniają się w okresie wiosenno - letnim i wtedy są dla nas najbardziej uciążliwe.


Jak wygląda?


Komary nie osiągają dużych rozmiarów - ok. 6mm. U samców czułki pokrywają kępki włosków, a na grzbiecie są dwie pręgi. W ten sposób można odróżnić je od samic.

Mają smukłą budowę ciała i długie, cienkie odnóża. Skrzydła tych owadów są wąskie i przezroczyste - podczas lotu wydają charakterystyczny dźwięk, a aparat gębowy kłująco-ssący umożliwia im odżywianie się. Zazwyczaj są w ciemnym kolorze - brunatnym lub brązowym.



komary-podstawowe-informacje


Rozmnażanie


Jedne gatunki rozmnażają się w ciągu kilku dni, innym zajmuje to znacznie dłużej i są w stanie rozwinąć tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Jaja komara są niewielkich rozmiarów i zwężone na jednym końcu. Samica składa je na powierzchni wody (komary żerują przy zbiornikach) - jedno obok drugiego, bardzo blisko siebie. Larwy rozwijają się w środowisku wodnym, a dzięki specjalnej rurce na odwłoku, którą wystawiają na powierzchnię, mogą oddychać. Larwy komara brzęczącego wiszą głową w dół, a larwy widliszka umiejscawiają się poziomo pod powierzchnią wody. Odżywiają się materią organiczną, ale niektóre gatunki są drapieżnikami. Przechodzą przeobrażenie zupełne, a poczwarki są bardzo ruchliwe (w przeciwieństwie do innych owadów). Później skórka poczwarki pęka i dojrzały komar wydostaje się na zewnątrz. Przez pewien czas imago pozostaje na wylince, pływającej na powierzchni wody. Najpierw jest miękki i bezbarwny, później staje się ciemniejszy, twardnieje, prostuje skrzydła i jest gotowy do lotu.



komary-rozmnazanie



Gdzie można je spotkać?


Występują na prawie całej kuli ziemskiej (od Afryki po strefę międzyzwrotnikową). Jednak coraz więcej tropikalnych gatunków przybywa do Europy. Można je spotkać praktycznie wszędzie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Samice tych owadów ssą krew zwierząt stałocieplnych, ponieważ do powstania jaj w jajnikach wymagają odżywiania się krwią określonych gatunków. W naszych mieszkaniach znajdują pożywienie - krew domowników. Natomiast samce żywią się nektarem kwiatów.


komary-wystepowanie-zagrozenia


Zagrożenia


W naszym kraju nie ma zagrożenia dla zdrowia człowieka spowodowanego przez ukąszenia komarów, ale mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych (przenoszą drobnoustroje mogące wywołać choroby). Poza tym, ślina samicy zawiera substancję chemiczną, podrażniającą skórę. U niektórych może wystąpić reakcja alergiczna. Nawet w przypadku osób, które nie są uczulone - po ukąszeniu skóra staje się czerwona, pojawia się opuchlizna i swędzenie, co jest bardzo uciążliwe. Warto też mieć na uwadze, że w ostatnim czasie zasięg występowania komarów charakterystycznych dla strefy tropikalnej zwiększył się (głównie poprzez zmiany klimatyczne oraz migracje ludności). Insekty te są bardziej niebezpieczne i mogą przenosić takie choroby jak:

  • Japońskie zapalenie mózgu

  • Gorączka krwotoczna denga

  • Żółta febra

  • Wirus zika

  • Malaria


Profilaktyka


Największą popularnością cieszą się różnego rodzaju środki odstraszające (spray, plastry, opaski zapachowe, spirale oraz świece). Można chronić się przed komarami zakładając moskitiery i montując lampy owadobójcze. Istnieją też różne domowe sposoby z wykorzystaniem ziół, octu czy cebuli. Można skorzystać również z różnych opcji dezynsekcji. Jedną z nich są opryski ogródków i działek. Skorzystaj z naszej usługi odkomarzania, aby cieszyć się spokojnymi letnimi wieczorami na świeżym powietrzu.


odkomarzanie-odkleszczanie-dzialek



Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Meszki

Opmerkingen


bottom of page